Gürel Tower Residence No:54 Kat:6 Alsancak - İzmir / TÜRKİYE

Sağlık Turizmi

İzmir'in tanıtımı

Tatiliniz süresince güneşin bulutların ardında değil, gezdiğiniz yerlerin üstünde olmasını tercih edenlerdenseniz, İzmir’i tercih ettiğinize hiç pişman olmayacaksınız.

8.500 yıllık eşsiz geçmişi ve birikimi keşfetmeye hazır mısınız?

Doğunun batısı, batının doğusundaki konumuyla İzmir, bugün olduğu gibi geçmişte de insanların yaşamak için tercih ettiği şehirlerden olmuştur ve ilk kuruluşundan bu yana sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

İzmir, hem yurt dışından rahatça ulaşabileceğiniz hem de merkezinde ve çevresinde gezerken zorluk çekmeyeceğiniz bir şehir konumundadır.

İzmir’den azami 3 saatlik uçak yolculuğuyla 1.5 milyar nüfusa ulaşabilmek mümkündür.

İzmir, coğrafi konumunun sağladığı avantajlar sayesinde ulaşımın deniz, hava, kara ve demir yollarıyla hem iç hem de dış hatlarda rahatlıkla yapıldığı Türkiye’nin en batısına konuşlanmış mükemmel bir metropoldür.

İzmir’den 35 ülkenin 90 noktasına direkt uçuş gerçekleştirilmektedir, ayrıca bir saatlik uçuş mesafesinde olan İstanbul’a her gün karşılıklı olarak düzenlenen sayısız sefer ile dünyanın binlerce noktasından İzmir’e rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Mevsimlerden ne olursa olsun, tatile çıkmak istiyorsanız, güneşin yüzünü gösterdiği yaz aylarının gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. İzmir’de güneş, verimli ovaların, masmavi suların, yamaçlarında çeşitli hayvanların otladığı dağların, mutlu insanların yürüdüğü sokakların üstünde yılın 300 günü parıldar…

Benzersiz koyları, mavi bayraklı plajları, her tür deniz sporunun yapılmasına olanak sağlayan tesisleriyle İzmir, eğlenceli, keyifli ve mutlu bir tatilin ilk adresidir.

İzmir’den Türkiye’nin önemli tatil yerleri olan Bodrum, Marmaris, Pamukkale, Kuşadası, Ayvalık’a kara yolu ile birkaç saatte kolaylıkla ulaşabilir ve muhteşem anlar geçirebilir, ülke ve şehrinize bavulunuzda sayısız hediyelik ürün seçeneğiyle ve zihninizde sevdiklerinizle paylaşacağınız hatıralarla dönebilirsiniz.

İzmir’den yapabileceğiniz direkt uçuşlar ile Türkiye’nin yoğun ilgi gören alanlarından olan Kapadokya, Antalya, Mardin, Gaziantep, Trabzon gibi yerlere rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Tüm bunlarla birlikte, bazı Yunan Adaları’na ve Atina’ya karşılıklı düzenlenen feribot seferleri ile de İzmir’e ulaşım sağlanabilmektedir.

İzmir, bulunduğu coğrafi konum ve ulaşım imkânlarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir tatil ve termal ve medikal sağlık turizmi olanaklarının cenneti konumundadır.

Hoşgörü Kenti İzmir

Topraklarına farklı inançlar eken; karşılığında sevgi, hoşgörü ve barış biçen bir metropoldür İzmir.

İzmir, kurulduğundan bu yana çok katmanlı ve çok kültürlü yapısıyla var olmuş bir kenttir. Kentte yaşayan insanlar yüzyıllar boyunca farklı kültür, farklı din ve dilleriyle bir arada yaşayarak bir hoşgörü ve uzlaşı ortamı yaratmayı başarmıştır. İzmir kent merkezinde ve ilçelerinde bulunan ibadethanelerde yüzyıllar boyunca insanlar özgürce ve karşılıklı saygıyla dinî inançlarının gereklerini yerine getirebilmektedir.

Yerli yabancı binlerce ziyaretçi her yıl bu mekânları görmek, gezmek ve ibadet etmek için İzmir’e gelmektedir; barış, birliktelik ve bereket için edilen dualar mekânların duvarlarında yankılanmayı sürdürmektedir.

Geçmişten günümüze binlerce yıldır farklı inançlara ev sahipliği yapan İzmir’de ana tanrıçalar için adanan heykellerin yer aldığı tapınaklardan kiliselere, sinagoglardan camilere kadar hepsi birbirinden etkileyici dinî yapılar sizlerin ziyaretini bekliyor.

Hristiyanlar açısından çok önem taşıyan ve “HAC” yeri ilan edilen Meryem Ana Evi, Meryem Ana adına yapılmış ilk kilise olan “Çifte Kiliseler” ve İsa peygamberin havarisi St. John’un mezarının bulunduğu St. John (Yuhanna incilinin yazarı) Bazilikası, Yedi Uyuyanlar Mağarası ile Hristiyanlığı yaymak için Anadolu’da inşa edilen yedi kiliseden üçü; Smyrna (İzmir), Ephesus (Selçuk) ve Pergamon’un (Bergama) bu kentte bulunması, kenti inanç turizmi açısından önemli bir cazibe merkezine dönüştürmüştür. Diğer yandan, İzmir kent merkezinde yapım tarihi 16. yüzyıla kadar giden çok sayıda havra bulunmaktadır.

Verimli topraklar ile kendisini çevreleyen deniz, İzmir’e bol miktarda taze sebze ve deniz ürünleri temin eder. Son yıllarda giderek artan sağlıklı yiyecek talebi doğrultusunda, İzmir ve Ege mutfağı çok daha popüler hâle gelmiştir.

Ege mutfağının en belirleyici ögesi, 4.000 yıldan beri kullanılan zeytinyağıdır. Dünyanın bilinen en eski zeytinyağı üretim tesislerinden biri İzmir’dedir (Klazomenai, Urla). İzmir’de çok sayıda zeytin bahçesi ve üretim tesisi bulunmaktadır.

İzmir: Sağlıklı bir yaşam hayali kuranların şehri.

İzmir, temiz havası, deniz kıyısındaki keyifli mekânları, modern sağlık tesisleri, hastaneleri, her alanda yetişmiş uzman doktorları, her bütçe için uygun konaklama tesisleri, klinik konukevleri, Avrupa’nın birçok ülkesine yaklaşık üç saatlik uçuş mesafesinde oluşu, 90 Acil Yardım İstasyonu’nda hizmet veren 124 ambulansı, hava ambulans hizmetleri, yabancı dil bilen doktor ve sağlık personeli, medikal alanda uluslararası standartlara göre çalışan akredite olmuş kurumlarıyla sağlık turizminde ülkemizin yükselen yıldızı olmayı sürdürmektedir.

İzmir’de sağlık alanındaki çalışmalar eski çağlara kadar uzanıyor. MÖ 4. yüzyılda inşa edildiği bilinen ve kapısında “Buraya ölüm giremez” yazan, şifalı sularıyla ünlü Asklepion, tıp tarihinin babası sayılan eczacı ve hekim Galenos’un yetiştiği Bergama, İzmir sınırları içindedir. Sağlık Tanrısı Asklepios’a adanan dünyanın ilk sağlık tesisleri arasında yer alan bu eşsiz değerdeki tarihî mekânlar, günümüzün modern kaplıcalarına emsal teşkil etmektedir.

Eski çağda çok sayıda hastanın tedavi olmak için geldiği İzmir bugün de, yurt içinden ve yurt dışından gelen hastalara, farklı alanlarda teşhis ve tedavi konusunda çok sayıda sağlık kuruluşuyla hizmet vermektedir.

Ayrıca kente tedavi olmak için gelenlerin bekleme sürecinde ya da tedavileri bittikten sonra da İzmir’de mutlu bir süre geçirebilme olanakları mevcuttur. Herkesin ilgi alanına göre ziyaret edebileceği birbirinden özel mekânlar, tarihi çarşılar, modern alışveriş merkezleri, doğal güzellikleri ve bitki çeşitliliğiyle insana mutluluk ve huzur veren sahil kasabaları rahatlıkla ulaşılabilecek mesafededir.

İzmir, sahip olduğu olanaklarla tıp turizmi (medikal turizm), termal turizm, medikal SPA, geriatri (yaşlı) ve engelli turizmini içeren sağlık turizmi alanında Türkiye’de akla ilk gelen, Avrupa’da en önde tercih edilen kentlerden birisidir.

Engelli ve yaşlı bireyler için düşünülmüş ulaşım araçları, turizm tesisleri, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bisiklet yollarıyla İzmir, sağlık turizmi için kente gelen yerli ve yabancı konuklar için bir cazibe merkezi olmayı sürdürmektedir.

Şifalı otlar, zeytinyağlılar ve deniz ürünleriyle harmanlanmış, kentte yüzyıllardır yaşayan farklı kültürlerin tatlarıyla zenginleşmiş Ege mutfağı ise, İzmir’de sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Güzel İzmir’de sağlıklı, huzurlu, mutlu ve keyifli günler sizi bekliyor!

Neden İzmir?

İzmir sağlık turizminin lokomotifi sağlık kurumları ve tıp merkezleri açısından oldukça gelişmiş seviyede hizmet veren bir metropole dönüşmüş durumdadır. Bu sektörün paydaşları olan oteller, seyahat acenteleri, aracı ve danışman firmalar, ulaşım sektörü, sigorta ve finans sektörü açısından da İzmir’de çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Sağlık alanında çok ciddi yatırımların bulunduğu İzmir’de teşhis ve tedavi amacıyla hizmet veren 250’yi aşkın Kamu, Özel, Üniversite, Belediye hastaneleri, özel tıp ve dal merkezleri, poliklinik ile ağız ve diş sağlığı merkezleri bulunmaktadır.

Teşhis ve tedavi konusunda hizmet veren hastane ve merkezlerin çoğunluğunun sağlık turizmi kapsamında hizmet veren kuruluşlarla ikili anlaşma ve ilişkileri bulunmaktadır. Bu kapsamda acenteler hastalara gidiş-dönüş uçak bileti, özel araçlarla havalimanı transferi, kaliteli otellerde konaklama, muayene, ön konsültasyon, cerrahi işlem ve cerrahi işlem sonrası kontroller, özel danışman ve rehberler eşliğinde kent turu ve turistik etkinlik olanakları sunabilmektedir.

Kentteki hastanelerde ağırlıkla Almanya, Libya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, İsviçre, Fransa, Irak, Rusya, Kıbrıs, Yunanistan, Avusturya ve Hollanda’dan gelen hastalara hizmet verilmektedir.

Tedavi için kente gelen yabancı hastalar İzmir’deki din turizmi seçeneklerinden de faydalanabilmektedir. Örneğin tedavisi biten bir hasta daha sonrasında Selçuk’ta Meryem Ana Evi’nde hacı olabilmektedir.

Sağlık Turizmi

Dünyada ve ülkemizde sağlık turizmi son yıllarda hızla yükselen bir eğilim olup çok önemli bir alternatif turizm çeşidi haline gelmiştir. Sağlık Turizmi bir ülkeden diğer ülkeye herhangi bir sebeple (bekleme süresinin uzunluğu, tedavinin ekonomikliği veya daha kaliteli sağlık hizmeti vb.) sadece tedavi için gidilmesi olarak nitelendirilmektedir. Sağlıklı yaşam sunan her türlü turizm sağlık turizmi kabul etmek gerekmekle birlikte sağlık turizmi 3 ana başlıkta değerlendirilmektedir.

  1. Medikal Turizmi (Hastanelerde veya kliniklerde tedavi ve ameliyat vb. işlemler)
  2. Termal Turizm (Termal Tesislerde rehabilitasyon ve dinlenme vb. hizmetler)
  3. Yaşlı ve Engelli Turizmi (Geriatri tedavi merkezi veya yaylalar da sosyal aktivitelerle birlikte uzun süreli konaklamalar)

Sağlık turizminin temel sebepleri:

  1. Ülkesinde yüksek teknolojili sağlık hizmetleri ve profesyonel insan kaynaklarının azlığı veya yokluğu,
  2. Tedaviyle birlikte tatil yapma arzusu,
  3. Sağılık hizmetlerinin kendi ülkelerinde pahalı olması,
  4. Çok daha kaliteli sağlık hizmeti almak istenmesi,
  5. Kendi ülkesinde herhangi bir sebepten dolayı ameliyatının bilinmesini, istenmemesi (Estetik Cerrahisi, İnfertilite (tüp bebek tedavisi) tedavisi vb.)
  6. Ülkesinde iklim ve coğrafi olarak tatil için kısıtlı imkân olduğu durumlarda yapılan turizm hareketliliği (ormanlık, yaylalar, tarihi ve kültürel zenginliği olan ülkelere gidiş),çoğunlukla termal tesisin ve Termal Turizm imkânlarının çok olduğu bir ülkede tatil yapma talebi.

Turistin Sağlığı

Sağlık Turizminin içine çoğu zaman turistin sağlığı da girer. Yurt dışından ülkemize geçici olarak dinlenme ve eğlenme veya Türkiye’nin birçok zenginliğini (kültür ve tarih, dağ, mağara vb.) tanıma amaçlı gelen kişilerin bu süre içinde hastalanmaları ve tedavileri, turistlerin bulundukları yerlerin sağlıklı olması ve turistlere hizmet sunan görevlilerin sağlığı da turist sağlığı kapsamına girmektedir.

Türkiye, Avrupa ülkelerine nazaran %70 daha ucuz!!!

İnsanoğlu, temel hak ve ihtiyacı olan ruh ve beden sağlığına tekrardan kavuşabilmek için yaşadığı yerden çok uzaklara da gitme seçeneğini tercih edebilmektedir. İşte bu şifa arayışı sağlık turizminin temelini oluşturmaktadır.

Bu arayışta tercihler kimi zaman kaplıca veya termal tedavi merkezleri, kimi zaman da estetik cerrahi operasyonlar, organ nakli, diş tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi hizmetlerin verildiği sağlık kuruluşları olmaktadır.

Sağlık turizmi, uluslararası hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine olanak sağlayan bir turizm çeşididir. 90’lı yıllardan itibaren ciddi bir gelişme gösteren sağlık turizminde kaliteli hizmeti uygun fiyat sunan ülkeler tercih edilmektedir. Kendi ülkelerinde aradıkları sağlık hizmetini uygun fiyatlara bulamayan insanlar, seyahat olanaklarının artması ile farklı ülkeleri tercih etmektedir. İşte sahip olduğu potansiyel ile İzmir bu arayışlara çözüm olmak için tüm kurumlarıyla hazır durumdadır.

Hem sağlık hem tatil

İzmir Sağlık Turizmi Sektör Analizi Raporuna göre; İzmir’de 178’i SGK’lı hastalara hizmet veren toplam 191 resmi ve özel sağlık kuruluşu bulunmaktadır. Kentin toplam yatak kapasitesi yaklaşık 12 bin, yoğun bakım yatak kapasitesi bin 300, toplam ameliyathane sayısı ise 160’dır. Üçü resmi, biri ise özel olmak üzere toplam 4 üniversite hastanesi ile buralarda görev yapan akademik kadrolar da göz önüne alındığında İzmir’in sunabileceği sağlık hizmetinin büyüklüğü daha iyi anlaşılabilmektedir. Raporda İzmir’in her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Ege Bölgesi’nin amiral gemisi konumunda olduğuna dikkat çekilirken kaliteli ve ucuz tedavi olanaklarından yararlanmak üzere kente gelen kişilerin bir yandan da keyifli bir tatil yapabileceği belirtiliyor.

Kaynakça : Sağlık Turizmi Derneği

http://www.saglikturizmi.org.tr/tr/saglik-turizmi/genel-bilgi