Gürel Tower Residence No:54 Kat:6 Alsancak - İzmir / TÜRKİYE

Sakal ve Bıyık Ekimi

SAKAL VE BIYIK EKİMİ

Son yıllarda önemli miktarda sakal ve bıyık dökülmesi vakıasıyla karşılaşılmaktadır. FUE saç ekimi işlemi, sakal ve bıyık ekiminde de kullanılabilen bir prosedürdür. Aynı şekilde sakal ve bıyığın da tıpkı saç gibi daha sağlıklı çıkması ve uzaması da bu yöntemle sağlanmaktadır. Son yıllarda, sakal uzatma eğiliminde olan erkeklere çevremizde sıklıkla rastlanmaktadır. Mevcut sakal ve bıyık yapılarından şikâyetçi olan erkeklerin bu yönteme başvurma yüzdesini günden güne artmaktadır.

Yüz kılları zamanla incelir ve dökülmeye başlar. En yaygın sakal dökülmesi vakıaları 40’lı yaşların ilk yarısında meydana gelir. Kıl ekimi işlemi, FUE tekniğiyle, sakal ve bıyık bölgesindeki sağlam kıl foliküllerinin seyrelmeye başlayan bölgelere nakledilmesi olarak özetlenebilir. Yüzdeki kılların dökülmesinin pek çok nedeni var. Ne kadar kıl köküne (grefte) ihtiyaç duyulacağı, sakal ve bıyık bölgesindeki sağlıklı kıl köklerinin hesaplanması sonrasında belirlenebilir. Kabaca, bıyık için 300 ila 450 kıl grefti ve tam keçi sakalı için 650 ila 800, favoriler için 250 ila 300, yanaklar için 400 ila 750 greft gerekmektedir. Ancak kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte, ihtiyaç duyulan grefleri elde etmek için ikinci bir seans gerekebilir.

Sakal bölgesindeki kıl kaybı, yüzün diğer bölgelerinden alınan sağlıklı greftlerle giderilebilir. FUE tekniğiyle ekilen kıllar sağlıklı bir biçimde uzar. Hekimin deneyimine bağlı olarak da başarı şansı yüksektir. Kıl ekiminden elde edilen sonuçlar ile tamamen doğal bir görünüm elde edilir.

Sakal ve bıyık dökülmesi birçok nedene bağlı olmakla birlikte, bazı hastalıklar, örneğin eklem iltihabı, romatizma, alopesi (genetik kellik), bazı diğer saç derisi enfeksiyonu ve hormonsal değişiklikler kıl foliküllerine (köklerine) zararlı müdahalelerde bulunabilir.

Bıyık Ekimi

Erkeklerde üst dudakta kıl çıkmaması veya kıl kaybının olması durumunda, kesin tedavi bıyık ekimidir. Bıyık yerine ekilecek saç kökleri, kellik tedavisindeki gibi enseden alınmaktadır. Bunun için, ensenin yukarısından FUE yöntemi ile 0,6mm punch’lar ile tek tek saç kökleri alınmaktadır. Daha sonra, bıyık eksikliği olan sahalara tek tek saç kökleri ekilmektedir.

Ekilen saç kökleri, bıyık sahasında da önceden sahip oldukları özelliklerini korurlar ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam ederler. Bundan dolayı uzayan saç kıllarının uygun aralıklarla makasla kısaltılmaları işlemi bıyık traşı esnasında yapılabilir. Saç kökleri, birbirlerine çok yakın ekilirse beslenemezler. Bu nedenle ekim sıklığı, beslenmelerini sağlayacak biçimde yapılmalıdır. Saç kökleri ekildikten sonra beslenip saç kılı uzamaya başlayınca ( 4-6 ay sonra ) ve hala seyrek bıyık sahası kalmışsa tekrar saç ekimi yapılabilir.

Bıyık bölgesinde yara izi, ameliyat izi, yanık izi, dökülme gibi sorunlar bıyık ekimi ile tamama yakını gizlenebilir, köselerde olduğu gibi hiç bıyık çıkmama durumunda bıyık ekimiyle ciddi kimlik değişimi sağlanabilir.

Kullanılan uçlar ince olursa hem alım hem ekim yerinde herhangi bir iz ve ekim olduğuna ait bir belirti kalmaz. Ekim sınırlarını ve sıklığını kişi kendi belirler. Genel olarak hiç bıyığı olmayan birine 1000 kök ekildiğinde köse görünümü gider ancak daha sık bıyık istenirse sayı daha yüksek tutulmalıdır. Bıyık ekimi FUE ile yapıldığında sık da olsa seyrek de olsa daha önce adayı tanımayan berberin tıraş ederken ekim olduğunu algılayamayacağı kadar doğala yakın olur.

FUE ile istenilen yerden istenildiği kadar kıl kökü alınıp belirlenen bıyık alanına istenilen sıklıkta ve o bölgede olması gereken doğal açısıyla ekim işlemi yapılır.

Kimlere bıyık/sakal ekimi yapılabilir?

Herhangi bir ilaç tedavisi görmeyen ya da ağır bir hastalık sürecinde olmayan tüm erkek adaylara bıyık/sakal ekimi işlemi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Kaş Ekimi Kimlere Yapılabilir?

  • Anesteziye maruz kaldığında herhangi bir problem yaşamayan,
  • Hamile olmayan ve / veya emzirmeyen,
  • Herhangi bir ilaç tedavisi görmeyen kadın-erkek tüm bireylere yapılabilir.

Ekilen Kıllar ve Saçlar Uzar mı?

Ekilen saç ve kıl kökleri, canlı kıl kökleri olduğu için mevcut kıllar gibi normal seyrinde uzamaktadır.

Ücretsiz Danış

İşlemle ilgili sizi bilgilendirmemizi ister misiniz?
Adınız Soyadınız
E-mail
Telefon
Konu
Mesajınız