Gürel Tower Residence No:54 Kat:6 Alsancak - İzmir / TÜRKİYE

Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, dermatoloji uzmanı bir cerrah tarafından, donör bölgesinden alınan saç köklerinin başın kel alanlarına ekilmesini temel alan bir prosedürdür. Uzman; genellikle saç köklerini saç dökülmesi görülmeyen başın arkasından veya yanından, ihtiyaca göre, başın ön bölgesine veya üstüne transfer eder. Saç ekimi prosedürü tipik olarak lokal anestezi altında, tıbbi koşullarda ve steril bir biçimde gerçekleştirilir.

Estrella Estetik Merkezi danışmanlığında gerçekleştirilen saç ekimi işlemlerinin çoğunluğunun genetik temelli (genetik alopesi (kellik))  dökülmeler olduğu gözlemlenmiştir. Kalan vakaların ise diyet, stres, hastalık ve ilaçların yan etkileri gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğu tespit edilmiştir.

İki tip nakil işlemi gerçekleştirilmektedir: yarık greftler ve mikro greftler. Yarık greftler, greft başına 4-10 saç kökü içerir. Mikro greftler, gerekli ekme miktarına bağlı olarak greft başına 1-2 saç kökü içerir. Merkezimiz danışmanlığında gerçekleştirilen saç ekimi işlemlerinde azami miktarda saç kökünün ekilmesine prensibi egemendir.

Saç ekimi yaptırmak, görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Saç ekimi için en iyi adaylar aşağıdaki şartlara sahip olanlardır:

  • Erkek tipi (testosteron kaybına bağlı) kellik sorunu olan erkekler.
  • İnce telli saç tipine sahip kadınlar.
  • Yanığa veya kafa derisi yaralanmalarına bağlı nedenlerle bir miktar saç kaybeden bireyler.

Saç köklerinin alınıp başka bir bölgeye ekilmesi, aşağıdaki tarz adaylar için iyi bir seçenek değildir:

  • Saç derisi boyunca geniş saç dökülme modeline sahip kadın adaylar.
  • Transplantasyon için saç kökü alınacak uygun “donör” bölgesine sahip olmayan adaylar.
  • Yaralanma veya ameliyattan sonra keloid yara izine (kalın, fibröz iz) sahip olan adaylar.
  • Saç dökülmesi sorunu kemoterapi vb. ilaçlara bağlı adaylar.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır ve bu durum erkekler ile kadınlar arasından farklılık gösterirler. Araştırmalar, günde 100-150 saç teli dökülmesinin normal olduğunu göstermektedir. İnsan saçı doğal olarak üç aşamada büyür; anagen, katagen ve telogen. Anagen aktif veya büyüyen aşamadır. Katagen saçların kırılmaya başladığı doğal saç döngüsünün oldukça kısa bir evresidir. Telogen dinlenme evresidir. Günlük dökülen saçlar, saç döngüsünde genellikle dinlenme veya geç evrede bulunur. Normalde, saçların yaklaşık % 10’u dinlenme veya telogen aşamasındadır. Bu saçlar büyümüyor ve periyodik dökülmeye hazırlanıyor.

Genelde, çoğu saç dökülmesi sistematik ya da iç hastalıklarla ilişkili değildir. Sıklıkla, önceden belirlenmiş genetik faktörler, soya çekim ve genel yaşlanma süreci neticesinde saçlar zayıflamış olabilir. Birçok erkek ve kadında otuzlu ve kırklı yaşlarından başlayarak hafif ve çoğu zaman normal fizyolojik saç incelmeleri fark edilebilir. Diğer zamanlarda, geçici şiddetli stres, beslenme değişiklikleri ve hamilelik, ergenlik ve menopoz-andropoz evresi gibi hormonsal değişiklikler dâhil olmak üzere normal yaşam farklılıkları, engellenebilir saç dökülmesine neden olabilir.

Özellikle, tiroit hastalığı ve demir eksikliği anemisi dâhil olmak üzere birçok sağlık durumu saç dökülmesine direkt neden olabilir. Bazı temel sağlık sorunlarından endişe ediliyorsa, temel sağlık taraması için aile hekimine, dâhiliye uzmanı veya jinekoloğa başvurmakta fayda bulunmaktadır. Dermatologlar deri, saç ve tırnak problemlerinde uzmanlaşmış doktorlardır ve saç incelme ve dökülmelerinde daha ileri teşhis ve tedavi sağlayabilirler. Bazen şiddetli veya açıklanamayan saç dökülmesinin teşhisinde yardımcı olması için kafa derisi biyopsisi başvurulan yöntemlerdendir.

Birçok ilaçta potansiyel yan etkileri arasında “saç dökülmesi” listelense de, ilaçlar saç dökülmesi ya da incelmesinin yaygın nedenleri değildir. Öte yandan, kanser tedavileri ve kemoterapi dahil olmak üzere bağışıklık sistemine müdahil ilaçların kullanılması saç dökülmesine neden olmaktadır. Tam saç dökülmesi genellikle kanser için belli başlı kemoterapi sonrasında ortaya çıkar. Genelde, saç bir (1) yıl içerisinde tekrar ortaya çıkar.

FUE Saç Nakli Adayları

Folliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) tekniği, saç, kaş, sakal gibi kıl köklerinin deri altından alınarak saç görülmeyen bölgeye ekilmesi tekniğidir. FUE’nin, iğneli, Choi, Slit olmak üzere 3 tekniği vardır. Hangi tekniğin uygulanacağı, adayın özelliklerine göre kozmetik cerrah tarafından belirlenir.

Estrella Estetik Merkezinin danışmanlığında; saç ekimi adaylarımıza sadece FUE saç nakli tavsiye edilmekte ve FUE tekniği saç ekimi hizmeti verilmektedir. FUE tekniği saç ekimi işlemi en yenilikçi yöntemdir ve her donör bölgesinden maksimum saç kökü elde etmenin en etkili yoludur.

Saç ekimi için yapılan reklamlar, çoğu zaman herkesin saç nakli için mükemmel bir aday gibi görünmesine neden olur, ancak bu durum her zaman geçerli değildir.

Genç yaştaki hastalar (18-25) genelde ideal aday değildirler. Çünkü muhtemelen saç dökülmeleri ilerleyen yaşlarda da devam edecektir. Bu kadar erken yaşta saç ekimi yaptırmak, sınırlı miktarda verici saç kökünün yanlış dağılımına neden olabilir; çünkü doktor gelecekte yaşanacak olası saç dökülmesinin ne kadar ciddi olacağını tam olarak bilme öngörüsüne sahip değildir.

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi görünüm açısından farklılık gösterir. Erkeklerde saç incelmeleri lokal bölgelerde görülürken, kadınlardaki incelme tüm başa yayılmış durumdadır. Yaygın saç incelmesi görülenler haricinde erkekler iyi adaylardır. Çoğu kadın, dağınık bölgelerdeki saç eksilmelerine sahip oldukları için ideal adaylar olmasalar da bazı kadınların bölgesel saç dökülmeleri yaşadıkları da olur ve bu da onları iyi aday yapmaktadır.

Saçınız kalınlaştıkça yoğunluk o kadar yüksek olur ve saç naklinden elde edeceğiniz sonuçlar daha iyi olur. Dalgalı saçlar, daha fazla hacme sahip olduğundan, düz saçlara nazaran daha yoğun görünüm kazandırır.

Yoğunluk, birim yüzey alanı başına saç kılı sayısı olarak tanımlanır ve beklendiği gibi, yoğunluk ne kadar yüksekse nakil için daha fazla saç kullanılabilir.

Asyalıların tipik olarak saçları çok düzdür ve folikül yoğunluğu Kafkaslara göre daha azdır. Asya kökenli adaylar Asya tipi saçlarda deneyime sahip doktorlarla görüşmelidir. Kafkas kökenliler çok çeşitli saç ve cilt tiplerine sahiptir ve en iyi sonuçları elde edenler; kalın, daha yoğun saçlı ve cilt rengi saç rengine benzeyen kişilerdir. İkisi arasındaki zıtlık ne kadar az olursa, o kadar iyi sonuçlar elde edilir.

Gevşek saç derisinden daha fazla donör saç kökü çıkarılabilir ve ayrıca daha az yara izi oluşur. Doktorlar saç ekimi prosedüründen önce saçlı derinin gevşekliğini kontrol eder ve bu da verici saçın ne kadarının alınabileceğini gösterir.

Saç Ekimi ve FUE Yöntemi

Saç kayıpları hormonsal, genetik ve yaşlanmaya bağlı olarak hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Kişilerde öz güven eksikliğine sebep olmakta, yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir.

Son dönemlerde saç ekiminde kullanılan yöntemlerin gelişmesi ile birlikte tatmin edici sonuçlar alınmakta, kişinin doğal görünümü korunabilmektedir. Saç ekiminde kullanılan çok değişik yöntemler olmasına rağmen, bu konuda FUE (Folicular Unite Extraction) tekniği şu ana kadar geliştirilmiş en ideal saç ekim yöntemidir.

FUE (Folicular Unite Extraction) tekniği, kişinin genellikle ense bölgesinden tek tek alınan saç köklerinin saç olmayan bölgelere transfer edilmesine dayanan bir saç ekimi yöntemidir. Bu yöntemle vücudun herhangi bölgesinden (sırt, göğüs ve bacak gibi) alınan kıllar da transfer edilebilir.

FUE tekniği neden en ideal yöntem?

FUE tekniğinin diğer saç ekim yöntemlerinden daha fazla tercih edilmesinin nedenleri şu şekilde özetlenebilir;

  • Transferde kullanılan saç köklerinin alındığı bölgelerde her hangi bir iz kalmaz.
  • Saç derisinde kesi yapılmadığı için dikiş de atılmasına gerek duyulmaz.
  • Diğer tekniklere göre saç ekim maliyetleri daha düşüktür.

Ücretsiz Danış

İşlemle ilgili sizi bilgilendirmemizi ister misiniz?
Adınız Soyadınız
E-mail
Telefon
Konu
Mesajınız