Gürel Tower Residence No:54 Kat:6 Alsancak - İzmir / TÜRKİYE

Dolgu Maddeleri

Dolgu Maddeleri

Dolgu Maddeleri

Yıllar yılları kovaladıkça, yaşımız ilerledikçe derinin altında bulunan kollajen ve elastik lifler kırılmaya ve gevşemeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma (kızgın ifadeler), gözleri kısarak bakmak, sigara, pipo, puro, nargile içmek, gülümsemek ve diğer yüz mimikleri de kırılmalara katkıda bulunurlar.

Kırışıklıkların tedavisinde, dünyada en yaygın olarak, hazır dolgu malzemeleri (hyalüronik asit türevleri) ve kişinin kendinden alınan yağ dokuları kullanılmaktadır. Her iki yöntem de ülkemizde ve Amerika’da FDA onaylı uygulamalardır.

Genellikle burundan dudak kenarına uzanan çizgi (nazolabiyal kıvrım) gibi daha kalın çizgilerde, seçenek olarak, kişinin kendinden alınan yağın doku altına enjeksiyon yöntemiyle transferi tercih edilmektedir. Bu oldukça etkili ve belli bir süre de olsa kalıcılığa sahip yegâne yöntemdir. Yağ alma ve verme işlemi lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Yağ hücresi yaşayan bir doku olduğu için bu dokuyu saklayıp birkaç ay sonra tekrar değerlendirmeyi amaçlamak faydasız sonuçlar verecektir. Yağ hücresini doğru şartlarda saklayabilmenin güçlüğü göz önünde bulundurulduğunda, tekrar kullanmayı amaçlamanın enfeksiyon riskini arttıracağı göz ardı edilmemelidir.

Hazır dolgu maddeleri, genellikle kollajen veya hyaluronik asit içerir ve bu maddeler kırışıkların altına doldurularak, kişiye daha düzgün bir cilt dokusu, daha genç bir ifade kazandırır. Kırışıklığın kasın aşırı kullanılmasına bağlı olduğu durumlarda BT ile birleştirilerek istenilen bölgeye enjekte edilir. Yüzün çöken kısımlarını yükselterek, dudaklara ve dudak çevresine daha dolgun bir görünüm kazandırılabilir. Ancak hazır dolgu maddeleri çok derin kırışıkların giderilmesi için uygun değildir. İnce çizgilerde ise oldukça etkilidirler. Dolgu maddeleri çoğunlukla BT ile karıştırılmaktadır. Aslında her ikisi de yüzdeki kırışıklıkları gidermek için kullanılmaktadır. Ancak etki yolları çok farklıdır ve biri diğerinin yerini tutamaz.

Sihirli karışımlar konusunda bir yönlendirmeyle karşılaşılması durumunda, karışımın içeriğindeki maddeler kesinlikle sorgulanmalıdır. Örneğin sıvı silikon kullanımı tüm dünyada yasaklanmıştır ve zarar verici yan etkileri mevcuttur. Merdiven altı diye tabir edilen, mucize dokunuşlar sloganıyla göz boyayan reklamlara rağbet etmemek ve işlemi uygulayan kişinin uzman olduğundan emin olup, işlem yerinin de kaliteli bir uygulama merkezi olmasına özen gösterilmelidir.

Terleme Tedavisi (Hiperhidrozis)

Fiziksel aktivite artışı, aşırı sıcak, stres veya şok durumlarında terleme hali meydana gelmektedir. Bazı hastalıklar (yüksek ateş, yüksek tiroit, diyabet, obezite vb.) menopoz, andropoz, vitamin eksiklikleri, aşırı baharatlı gıda tüketimi, tıbbi ilaçlar, alkol ve halüsinatif ürünlerin kullanımı terleme seviyesini arttırmaktadır. Fakat tüm bu şartların dışında görülen hallere “aşırı terleme” yani “Hiperhidrozis” adı verilir. Aldığınız gıdalara dikkat ederek terleme hastalığının seyrini yavaşlatabilirsiniz ama hiçbiri bu soruna kesin çözüm değildir.

Aşırı terleme nüfusun % 3’ünü yoğun bir şekilde etkilemektedir. Özellikle, yüz, koltuk altı, el ve ayaklarda meydana gelen aşırı terleme kişilerin özel ve sosyal yaşamını olumsuz etkilemekte ve çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bireyin yaşam kalitesini bozar, ciddi sosyalleşme sorunlarına sebebiyet verir Amerika’da yapılan bir araştırmada hiperhidrozlu kişilerin yüzde 40’ı bu durumun iş yaşamlarını, diğer insanlarla tanışmalarını ve duygusal ilişkilerini olumsuz etkilediğini sonucuna varılmıştır. Hafif hiperhidrozlarda alüminyum kloridli solüsyonlarla kısmen fayda verebilir. Aşırı terleme tedavisinde kullanılan diğer seçenekler ise iyontoforez, cerrahi müdahale ve BT tip A enjeksiyonudur. Etkili ve yaşam kalitesini arttıran, son yıllarda en revaçta başvurulan önleyici tedavi yöntemi olarak BT enjeksiyonudur. Özellikle koltuk altı ve ellerin aşırı terlemesine karşı önleyici bir yöntemdir.

Bu metot ile yaklaşık 6 ila 8 aylık bir dönem boyunca terleme şikâyetinde uzak durulabilir. BT enjeksiyonu uygulanan bölgede duyu hissi etkilenmez sadece ter bezlerinin yoğun mesaisi engellenmiş olur. Uygulama yaklaşık 10 dakika sürer. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde terlemede ciddi azalma gözlemlenir.

Mezoterapi ve Lipoliz

Mezoderm tabakası, deri altı ve yağ dokusundan oluşan tabakaya verilen isimdir. Mezoterapi, mezoderm tabakasına, vitaminlerin, minerallerin ve buna benzer çeşitli ilaçların enjeksiyon yöntemiyle, küçük iğnelerle aktarılması yöntemidir. Bölgesel bir uygulamadır ve deri altına verilen ilaçların uygulandığı bölgede bazı sorunları azaltmaya yönelik bir estetik uygulamadır.

Lipoliz vücut ve yüz bölgesindeki yağ birikimlerini azaltmayı hedef alan bir tedavi yöntemidir. Lipoliz tedavisinde soya Lesitini’nden elde edilen fosfotidilkolin maddesi kullanılmaktadır. Lipoliz’in en önemli özelliği ameliyat gerektirmeden yağlardan kurtulma olanağı vermesidir. Aslında fosfotidilkolin insan vücudunda da sentezlenmekte ve yağ metabolizmasına katılmaktadır. Lipolizde beklenilen estetik sonuçlar ortalama 1 ila 3 seans arasında sağlamaktadır.

Unutulmamalı ki Lipoliz ve Mezoterapi uygulamaları esasen tek başına kilo vermeyi sağlayan bir yöntem değildir. Lipoliz zayıflama yöntemi olmaktan çok rejime, hatta spora dirençli olan, kalın yağ dokusu bulunan bölgelere yönelik bir uygulamadır.

Cilt Gençleştirme: Dolgu maddesi olarak da kullanılan hyalüronik asidin çeşitli multivitamin karışımlar ile birlikte cilt altına çok küçük iğneler ile verilmesi işlemidir. Dolgu maddesi olarak kullanılan Hyalüronik asidin, çeşitli multi-vitaminlerle birleştirilerek cilt dokusu altına çok küçük bir iğnelerle enjeksiyonu işlemi olarak kısaca özetlenebilir. Hyalüronik asidin su tutucu özelliği yüzde dolgunluğu sağlarken multi-vitamin kompleks cildi iyileştirir ve geliştirir.

 

Mezoterapi: Gebeler, süt veren anneler, diyabet hastaları, kalp hastaları, kanser hastaları ve reçete edilen ilaçlara alerjisi olanlar için uygun değildir.

Mezoterapi yöntemiyle başlıca tedavisi gerçekleştirilen şikâyetler:

  1. Selüloit Tedavisi
  2. Bölgesel incelme
  3. Estetik olarak cildin genç tutulması
  4. Romatizma Hastalıklarının ağrı tedavisinde
  5. Migren tedavisi
  6. Saç dökülmesi

Ücretsiz Danış

İşlemle ilgili sizi bilgilendirmemizi ister misiniz?
Adınız Soyadınız
E-mail
Telefon
Konu
Mesajınız