Gürel Tower Residence No:54 Kat:6 Alsancak - İzmir / TÜRKİYE
Call Center 0 (232) 484 82 86

Botulinum Toksin

botulinum toksin

Botulinum Toksin, Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Temel kullanım alanı mimik kaslarının çalışmasını geçici olarak zayıflatarak yüz çevresindeki kasların oluşturduğu kırışıklıkları önlemektir. Botulinum Toksin bir dolgu malzemesi veya yılan zehri değildir. En çok aktif mimik hareketleri sırasında iki kaş arasındaki, alındaki kırışıklıkların oluşumunu ve göz kapağı yanında oluşan kırışıklıkları (kazayağı) belirli bir periyot içinortadan kaldırır. Kaşları kaldırmada etkilidir. Sonuçta elde edilen görüntü daha dingin, daha huzurlu ve daha genç bir görünümdür.

Amerika Birleşik Devletlerinde FDA ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bu ürünün kullanımını onaylamaktadır. Sonuçların 3 ile 6 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir. Daha güçlü yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde işlemin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Genellikle, Botulinum Toksin enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta “eğitilirler”. Bu özellik konuşurken kaşlarını çatmaya alışmış bazı bireylerin aradıkları sonuçtur. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

Botulinum Toksin ile derin kırışıklar tamamen kaybolmayabilir. Kırışık izlerinin düzelmesi için, aynı seansta ya da daha sonra yine enjeksiyonla yapılan dolgu maddeleri ile çizgilerin altı doldurulabilir. Bu sayılan özellikleri ile Botulinum Toksin son derece kontrollü, güvenilir, düşük riskli ve bazı cerrahi müdahalelere alternatif olabilecek etkili bir üründür.

Botulinum Toksin uygulanan yerdeki ter bezleri de daha az çalışır. Avuç içlerinde, ayaklarda, koltuk altlarında aşırı terlemesi olan insanlara da Botulinum Toksin yapılarak bu şikâyetleri yaklaşık 8-10 ay süresince azaltılabilir. Özellikle aşırı oranda koltuk altı terlemesinden rahatsız kişilere göre Botulinum Toksin mucizevi bir üründür.

Peki, Botulinum Toksin kimlere yapılmaz? Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromusküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, işlem yapılması istenilen sahada deri hastalığı olanlar Botulinum Toksin enjeksiyonları için uygun aday olamazlar. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaç kullananlar uygulamadan en az 7-10 gün önce ilaç kullanmayı bırakmalıdırlar.

Botulinum Toksin basit bir enjeksiyon olarak görülse de amaç kırışıklıkları tamamen yok edip ifadesiz bir yüz oluşturmak değil, doğru noktalara müdahaleyle genç ve dingin görünüm elde etmektir. Bu bakımdan doktorunuzun yüz estetiği konusunda uzman olması, sizin beklentilerinizi bilmesi ve aşırıya kaçmaması gerekir.

Botulinum Toksin işlemi nasıl uygulanır?

Botulinum toksin tozu tuz ve enjeksiyon sıvısı içerisinde seyreltilir ve doğrudan işlem yapılacak dokuya enjekte edilir. Botulinum toksininin etkili olması 24-72 saat sürmektedir. Çok nadir durumlarda, botulinum toksininin tam etkisinin gözlenmesi 5 gün sürebilir.

Genel olarak Botulinum Toksin aşağıdaki şikayetlerin belli bir süre için giderilmesi veya azaltılması için tercih edilmektedir;

  • Kronik migren,
  • Şiddetli boyun ve omuz kas spazmları,
  • Aşırı terleme,
  • Şaşılık (çapraz gözler),
  • Felç sonrası üst ekstremite spastisitesi,
  • Mesane duvar kaslarının aşırı aktif olmasından dolayı idrar kaçırması,
  • Aşırı idrara çıkma,
  • Hemifasyal spazm- Yüzün bir tarafında görülen tik şeklindeki kasılmalar,
  • Kaşlar arasındaki kaş çatma çizgileri,
  • Kazayağı çizgileri,

Ücretsiz Danış

İşlemle ilgili sizi bilgilendirmemizi ister misiniz?
Adınız Soyadınız
E-mail
Konu
Mesajınız